Учителите от ОУ „Христо Ботев“ в Добрич се възползват от ИКТ обучение във Валенсия, Испания
В стремежа си за насърчаване на иновативни методики на преподаване и обогатяване на учебния опит за своите ученици, преподаватели от ОУ „Христо Ботев“ посетиха Валенсия, Испания по проект 2023-1-BG01-KA122-SCH-000146615 по програма Еразъм+. Фокусът на това образователно начинание беше „ИКТ в класната стая: иновативни инструменти за улесняване на ученето, сътрудничеството и креативността на учениците“. Учителите участваха в интензивна програма за обучение, целяща да ги оборудва с авангардни стратегии и дигитални инструменти за подобряване на техните педагогически практики.
Обучението във Валенсия изигра централна роля за повишаване на дигиталната компетентност на участващите учители. Семинарите и практическите сесии предоставиха ценна информация за най-новите тенденции в информационните и комуникационните технологии (ИКТ), като гарантираха, че преподавателите са добре запознати с използването на цифрови инструменти за създаване на ангажираща и динамична среда в класната стая. Тази новооткрита експертиза дава възможност на учителите да интегрират технологията безпроблемно в своите уроци, насърчавайки по-интерактивно и завладяващо учебно изживяване, споделят преподавателите.
Една от основните цели на обучението беше да се изследват иновативни инструменти, които улесняват сътрудничеството между учениците. Учителите от ОУ „Христо Ботев“ се запознаха с много дигитални платформи и приложения, предназначени да насърчават работата в екип, комуникацията и колективното решаване на проблеми. Чрез включването на тези инструменти в своите методики на преподаване, преподавателите могат да подхранват дух на сътрудничество сред учениците, подготвяйки ги за предизвикателствата на дигиталната ера.
Творчеството е крайъгълен камък на ефективното образование и обучението във Валенсия подчерта ролята на ИКТ за отключване на творческия потенциал на учениците. Учителите изследваха дигитални инструменти и платформи, които насърчават въображаемото мислене, позволявайки на учениците да изразят себе си по нови и вълнуващи начини. От мултимедийни презентации до интерактивни проекти, тези инструменти позволяват на преподавателите да култивират среда в класната стая, в която креативността процъфтява, посочват учителите от ОУ "Христо Ботев".
Въоръжени с подобрена цифрова компетентност, стратегии за сътрудничество и новооткрита оценка за насърчаване на креативността, те са готови да вдъхновяват и подготвят учениците си за бъдеще, което все повече се оформя от технологиите. Проектът не само предостави на преподавателите инструменти за навигация в дигиталния пейзаж, но също поднови страстта им към иновативни и ориентирани към ученика методологии за преподаване, а това ще повлияе положително на млади умове в ОУ "Христо Ботев".